Bajki to nieodłączny element dzieciństwa. Bajki są znane na całym świecie. Bajki to dziecięcy, kolorowy świat pełen przygód, bohaterów, wzruszeń. Bajki to coś, co kochają wszystkie dzieci na całym świecie. Różne są postacie z bajek. Są postacie z bajek znane pod każdą szerokością geograficzną ale są też postacie z bajek regionalne, krajowe. Wskutek globalizacji i rozprzestrzeniania się tzw. kultury masowej niektóre postacie z bajek urosły do rangi międzynarodowych bohaterów. Niemniej te mało znane, tylko na gruncie danego kraju wcale nie cieszą się mniejszą sympatią.

Są takie postacie z bajek jak Batman albo Spiderman, Królewna Śnieżka, Shrek i Fiona i wiele wiele innych, znane głównie z filmów i produkcji rysunkowych Disneya. To są właśnie takie międzynarodowe postacie z bajek. My jednak mamy też swoje postacie z bajek, tak samo a może i nawet bardziej przez dzieci kochane, bo właśnie nasze, takie wyjątkowe, niepowtarzalne, nieskomercjalizowane, unikatowe i nigdy nie tracące na popularności. Nasze maluchy kochają przecież takie postacie z bajek jak Miś Uszatek, Pszczółka Maja czy piesek Reksio. Poza tym te postacie z bajek mają w sobie coś, czego niestety coraz częściej brakuje w wieczorynkach. Bajki dla dzieci od zawsze miały uczyć dzieciaki pozytywnych wzorców, postaw i zachowań. Miały im pokazywać co jest dobre a co złe, jak należy się zachowywać a czego nie wolno robić. Bajki miały rozwijać dziecięcą wyobraźnię, podpowiadać dzieciom jak można spędzać wolny czas, jak można się bawić, kiedy zaczynają się nudzić. Bajki miały pokazywać, że dobro zwycięża a zło zostaje pokonane. Postacie z bajek miały być postaciami wyjątkowymi, dobrymi, pozytywnymi, miały skupiać w sobie same najlepsze wartości i uczyć ich dzieci.

Tymczasem obecnie postacie z bajek coraz częściej przypominają niekształtną, różową istotę, która nic nie wnosi do historii oprócz stania na środku ekranu i śpiewania lalala. To nie o takie, prostackie i nijakie bajki, chodziło.