Kiedy pojawią się wątpliwości, kto naprawdę jest czyimś ojcem, kto jest jego biologicznym rodzicem, nieraz sporo osób jest w stanie zdecydować się na badanie dna, jakie jest najbardziej skutecznym jak i szybkim krokiem prowadzącym do tego żeby się tego dowiedzieć. Takie badanie dla samych badanych ma niezwykle prostą procedurę, wystarcza krótkotrwałe i bezbolesne zaczerpnięcie próbki genetycznego materiału, jaki może być bezboleśnie pobrany z wewnętrznej strony policzków przy użyciu odpowiedniego przyrządu a potem oddany do dalszych badań.
Kiedy niezbędne staje się ustalanie ojcostwa sporo osób szuka właściwego laboratorium, gdzie ktoś mógłby tym się zająć. Nie jest ich zbyt dużo w Polsce, ale i tak sytuacja prezentuje się lepiej niż działo się to jeszcze kilka lat wstecz. Wciąż większa liczba osób jest gotowe zrobić genetyczne badania, które dotyczą nie tylko ojcostwa, ale też min. chorób przenoszonych z pokolenia na pokolenie lub skłonności do zachorowania na nie. Aktualnie laboratoria takie mają coraz lepszą skuteczność a ceny badań nie są aż tak duże jak niegdyś.

Genetyczne testy umożliwiające badanie ojcostwa to szansa z której czerpią nie jedynie osoby które nie mają pewności odnośnie swego ojcostwa, lecz także te, które chcą zyskać pewność czy ich potomstwo będzie bliźniakami jedno bądź dwujajowymi. Oprócz tego badanie to jest kluczowe dla kobiet chcących zyskać alimenty, a oprócz tego mężczyzn chcących zyskać prawo do opiekowania się dzieckiem. Stosuje się je także w przypadku gdy do zyskania spadku ktoś musi udowodnić swe korzenie rodzinne, albo gdy potrzeba ustalić stopień pokrewieństwa między przyrodnim rodzeństwem.