Jak wynika z niedawno przeprowadzonych badań, łuszczyca jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry, która dotyka coraz większą liczbę osób w różnym wieku. Co gorsze – przyczyny tej przykrej i przewlekłej choroby nie są znane.

Jak pokazały wyniki badań, które zostały przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wynika, że łuszczyca dotyka aż dwóch procent populacji na całym świecie. Nie wiadomo skąd pochodzi choroba, jednakże spory wpływ ma genetyka. Jeśli choroba występowała w rodzinie to mamy całkiem spore prawdopodobieństwo, że też zachorujemy. Jak wiadomo łuszczyca powstaje dlatego, że w organizmie zachodzi przyspieszone, nadmierne oraz nieprawidłowe rogowacenie naskórka.

Jak wynika z wieloletnich obserwacji łuszczyca głowy ma charakter przewlekły i nawrotowy i tak naprawdę bardzo ciężko jest ją wyleczyć w stu procentach. Łuszczyca objawia się tym, ze na łokciach, skórze głowy, kolanach, na krzyżu tworzą się czerwone lub nawet mocno brunatne grudki pokryte łuskami, które bardzo łatwo się sypią. Grudki występują pojedynczo lub w większych skupiskach. Jak pokazały wyniki obserwacji, takie zmiany mogą znajdować się nawet na całej skórze.

Jeśli chodzi o leczenie to nie jest ono proste. Proces jest bardzo mozolny i długotrwały. Stosuje się maści złuszczające oraz natłuszczające, a także maści, które mają w swoim składzie mocniejsze sterydy. Jeśli wystąpi łuszczyca głowy, wtedy należy stosować specjalne szampony, których pianę możemy także rozprowadzać po całym naszym ciele w celach leczniczych. Ludzi też coraz częściej dotyka atopowe zapalenie skóry. Wtedy na co dzień trzeba stosować bardzo intensywnie natłuszczające kosmetyki, które na pewno wpłyną kojąco na całą naszą skórę.

Poważnym problemem jest też egzema, którą także ciężko się leczy. Jak wynika z badań, egzema dotyka 20 procent całej populacji i jest powszechnie nazywana wypryskiem. Aby się jej pozbyć można stosować preparaty, które posiadają krzem. Na pewno trzeba wtedy o siebie bardzo dbać.