Mimo, że operacje plastyczne wciąż wśród pewnego grona osób wzbudzają znaczne sprzeciwy, to nie da się ukryć, że popularność tego typu usług rośnie w ogromnym tempie. Z roku na rok liczba wykonywanych zabiegów, niezależnie od cen, które trzeba za nie zapłacić, jest coraz większa. Już nie tylko gwiazdy ekranu i znani celebryci mogą sobie pozwolić na modyfikację swojego wyglądu, teraz każdy z nas ma możliwość poprawy drobnych niedoskonałości.

Jeśli przejrzymy statystyki, na jakie zabiegi najchętniej decydują się klientki, to można wśród nich znaleźć między innymi: powiększanie biustu, ust, wszelkie korekty nosa, czy też odsysanie tłuszczu z różnych partii ciała. Na operacje plastyczne decydują się zarówno kobiety dojrzałe, jak i te w młodym wieku – tutaj nie ma reguły. Stosunkowo nową tendencją jest poprawianie swojego wyglądu po okresie ciąży.

Istnieje na współczesnym rynku chirurgicznym wiele ofert, które proponują kompleksową „odnowę” po okresie, kiedy ciało kobiece ulega dość poważnym zmianom. Obwisłe piersi, nieatrakcyjny wizualnie brzuch – teraz nie stanowi to najmniejszego problemu. Poprawiać możemy właściwie każdą część ciała, niezależnie od wieku, płci, czy potrzeb. I co ciekawe, coraz częściej rezygnujemy z samodzielnej pracy nad własną sylwetką (na przykład przy pomocy diet, czy ćwiczeń odchudzających), wybierając rozwiązanie dużo łatwiejsze, czyli operacje plastyczne.

Jakie są tego powody? Najprawdopodobniej problem tkwi w psychice. Często nie potrafimy zaakceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy. Przyczynia się to do tego, że nie cieszymy się dobrym samopoczuciem, a patrzenie w lustro jest złem koniecznym. Operacje w takim przypadku pomagają pozbyć się kompleksów, które często urastają do rangi życiowego problemu. Nowy wygląd jest więc szansą na nowe życie. Względy estetyczne, czy też psychologiczne nie są jednak jedynymi powodami do podjęcia decyzji o operacji. Często wynika ona z problemów zdrowotnych. Użycie skalpela jest tutaj koniecznością, która daje możliwość dalszego, normalnego funkcjonowania.

Wracając jeszcze do kwestii chęci poprawy własnego wyglądu, warto zastanowić się z czego ten fakt wynika? Otóż prawda jest taka, że media lansują modę na piękno. Z billboardów, ekranów telewizora, czy reklam umieszczonych w gazetach spoglądają na nas modelki o idealnych kształtach i proporcjach. I mimo, że często mamy świadomość, że być może w osiągnięciu doskonałości pomaga komputerowy retusz, to jednak widząc swoje odbicie w lustrze wyglądamy na tym tle niezwykle bezbarwnie. Nie skupiamy się wtedy na naszych zaletach, a wadach i na tym właśnie etapie zaczyna rodzić się chęć zmiany, skąd już tylko krok do operacji plastycznych. Na pytanie, czy warto, każdy powinien odpowiedzieć sobie samodzielnie.