Ciemna i jasna strona ziołolecznictwa

Preparaty uzyskiwane z różnych części roślin znane są od najdawniejszych czasów. Już nasi przodkowie – uzdrowiciele – chętnie sięgali po ich korzenie, łodygi i liście by sporządzać z nich lecznicze mikstury. Kiedyś obawiano się bowiem wyłącznie roślin trujących, dziś warto baczniej przyglądać się także pozornie nieszkodliwym preparatom ziołowym.
Czy są podstawy do obaw?

Jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest łatwa. Z jednej strony nie można bowiem zaprzeczyć, że ziołowe substancje są w dzisiejszych czasach sprzedawane na coraz większą skalę. Oferują je zarówno tradycyjne placówki sprzedażowe jak i różnego typu portale internetowe takie jak aptekimedyczne.pl. Pacjenci coraz przychylniejszym okiem patrzą na leki powstałe na przykład na bazie wyciągów roślinnych. Darzą je coraz większym zaufaniem i pokładają w nich swoje nadzieje wierząc, że są one bezpiecznym sposobem na powrót do zdrowia. Przecież już w starożytności korzystano z zasobów pól i lasów, które traktowano jak „zielone apteki medyczne”. Praca prowadzona współcześnie nad ziołowymi lekami i teraźniejsze możliwości dystrybucji odsłoniły jednak pewne niebezpieczeństwa, związane z ziołolecznictwem. Niewielu potencjalnych klientów aptek zdaje sobie bowiem sprawę, że dzisiejsze tzw. preparaty ziołowe mogą tak naprawdę być chemicznymi syntetykami, czyli lekarstwami roślinopochodnymi. Obecnie takie specyfiki teoretycznie leczą różne dolegliwości począwszy od problemów ze skórą, a skończywszy na o wiele groźniejszych dla zdrowia chorobach. Dziś wiemy też, że sztuczna hodowla ziół na plantacjach tworzonych do celów przemysłowych wpływa negatywnie na ich właściwości lecznicze. Równie szkodliwa dla naturalnych substancji pochodzenia roślinnego jest ich obróbka przemysłowa. Kolejnym, choć nie mniej groźnym zjawiskiem jest, niekontrolowana dystrybucja ziołowych specyfików. Pod przykrywką „ziołowych złotych środków” w internecie sprzedaje się także niebezpieczne pseudo-farmaceutyczne specyfiki.

Nie ma wątpliwości co do tego, że zasoby flory mogą przyczynić się do rozwiązania wielu problemów natury medycznej. Jednak przed połknięciem każdego specyfiku farmaceutycznego, także tego ziołowego, warto zapoznać się dokładnie z jego zawartością i dowiedzieć się jak najwięcej na temat jego pochodzenia.