O psa, zwłaszcza w podeszłym wieku, należy dbać tak jak o człowieka. Zwierzę również się starzeje i zdarza się, że jego zdrowie jest mocno zagrożone. Zwierzęta cierpią na wiele chorób przypisywanych ludziom, jak nowotwory czy cukrzyca. Dlatego trzeba uważnie obserwować swojego psa i znaleźć weterynarza, do którego będziemy mieć zaufanie.
Problemy z opieką zdrowotną dla psa są zasadniczo dwa. Pierwszy to fakt, że pies nie jest w stanie nam powiedzieć, że coś się dzieje niedobrego i że jego zdrowie jest zagrożone. Oczywiście obserwując zwierzę, możemy podejrzewać chorobę, a weterynarz postawi diagnozę, ale często upływa wiele czasu, zanim pies zacznie być leczony. Drugą sprawą jest fakt, że usługi weterynaryjne są w całości płatne i nie każdego stać na specjalistyczne badania.
Jeśli jednak obchodzi nas zdrowie naszego psa, zadziałajmy w myśl metody „lepiej zapobiegać niż leczyć” i nie dopuśćmy, by u naszego pupila rozwinęła się choroba. Wystarczy go obserwować i mieć kontakt z weterynarzem.