Szkła kontaktowe już od kilku lat silnie wypierają okulary, które przez niektórych traktowane są wręcz jako element wizerunku, a nie jako narzędzie służące do korekcji wzroku. Dlatego producenci soczewek często ulepszają swoje produkty i wprowadzają nowe technologie, by zostać zauważonym na tle ciągle powiększającej się konkurencji.

Wiele osób przekonuje się do noszenia szkieł kontaktowych z tego względu, że sporo znajomych używa ich od jakiegoś czasu i bardzo sobie chwali. Kiedyś podchodziło się bardziej sceptycznie do tego tematu i mało kto wiedział, jak zakładać soczewki kontaktowe. Wielu było przerażonych wizją umieszczenia szkła kontaktowego na gałce ocznej. Mogło się wydawać, że noszenie soczewek jest mało komfortowe, można je zgubić itp. Oczywiście dzisiejsze miękkie soczewki są zupełnie inne niż ich twarde odpowiedniki z przeszłości, dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów silikonowo-hydrożelowych, umożliwiających dobrą przepuszczalność tlenu i stałe nawilżenie oczu.

Dość dużym przełomem było wprowadzenie na rynek soczewek jednodniowych, które dzisiaj znajdują się w ofercie większości firm produkujących szkła kontaktowe. Soczewki jednorazowego użytku są ciągle ulepszane, tak by były wygodne nawet po wielu godzinach ich noszenia. Producenci dokładają również starań, aby soczewki jednodniowe zachowywały wysoki poziom nawilżenia. Takie cechy posiadają np. soczewki Acuvue 1-Day Moist, wyprodukowane przez Johnson&Johnson.