Historia i pochodzenie

Goździki to ususzone pąki kwiatowe goździkowca korzennego, wiecznie zielonego drzewa rosnącego w klimacie tropikalnym. Nazwa tej przyprawy bierze się z podobieństwa do gwoździ – angielskie “cloves” pochodzi od od łacińskiego słowa clavus, czyli gwóźdź. Plantatorzy czujnie oglądają drzewa w okresie kwitnienia aby wyczekać chwili, w której pąki kwiatowe zaczynają różowieć. Dokładnie w tym czasie należy je zebrać, rozłożyć na matach ze słomy i suszyć na słońcu.

Pierwsze wzmianki o goździkach pochodzą z Chin – III w. p.n.e. Starożytni Chińczycy żuli goździki, by przeciwdziałać bólowi zębów i odświeżyć oddech. W Europie przyprawa została poznana w średniowieczu. Oryginalnie pochodzą z Moluków – Wysp Korzennych w Południowo- Wschodniej Azji.
Obecnie uprawia się je w Indonezji, Malezji, Tanzanii, na Madagaskarze i Sri Lance.
Zastosowanie Goździków

Dobrej jakości goździki powinny być ciężkie a rzucone do wody powinny utonąć lub ustawić się pionowo. Dodawanie goździków jest polecane we wszystkich kompozycjach słodko-kwaśnych. Należy ich jednak używać z umiarem, gdyż mają mocny aromat. Goździki Świetnie przyprawiają kompoty, dodają smaku nadzieniom do ciast, przydatne prz sporządzaniu sosów i marynat. Goździki są nieodzowne przy wypieku pierników. Mają także zastosowanie przy przygotowywaniu potraw pikantnych np przy duszonej wołowinie, pieczonej szynce czy pasztecie.

No i oczywiście najbardziej znane zastosowanie goździków każdemu z nas: grzaniec – bez nich trudno sobie wyobrazić grzanego wino lub piwo.