Uzależnienie od alkoholu to poważny problem wśród współczesnego społeczeństwa. Wiele osób usprawiedliwia spożycie alkoholu nadmiernym stresem bądź chęcią zrelaksowania się czy też rozluźnienia. Często jednak nieświadomie czynność tak staje się nałogiem, czymś, z czego nie potrafią mimowolnie zrezygnować. Alkohol ma niewątpliwie zły wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Zaburza metabolizm m.in. mózgu, wątroby, trzustki, serca czy nerek. Każdy z nas, kto miał problem z uzależnieniem od alkoholu wie, iż trudno jest go pokonać.
Detoksykacja alkoholowa, inaczej zwana odtruciem alkoholowym to początek walki z uzależnieniem. Występuje po wielodniowym piciu napojów wysokoprocentowych, zazwyczaj w przeciągu kilku lub kilkunastu godzinach po jego ograniczeniu spożycia. Wówczas objawami detoksu, gdy stężenie alkoholu w organizmie spada są: zaburzenia świadomości, lęki, bezsenność czy też zwidy. Czasami występują bóle brzucha, mięśni, nudności, wymioty i kołatanie serca. Warto skorzystać z leczenia pod kontrolą specjalistów – lekarzy. Pacjentowi podaje się dożylnie poprzez kroplówki niezbędne mikroelementy, która zostały wypłukane z organizmu wraz ze wcześniejszym spożyciem alkoholu.
Detoksykacja alkoholowa, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na oczyszczenie organizmu uzależnionego z nadmiernej ilości toksyn, a prowadzona po leczeniu farmakologicznym terapia u psychologów czy też psychiatrów pozwala wytrwać w abstynencji. Detoks to pierwszy i najważniejszy krok do zachowania trzeźwości.