Przez ostatnie dwa lata codziennie piłam wodę z cytryną i miodem, ale niestety w wirze przygotowań przedweselnych zaniedbałam ten dobry nawyk 🙁 Teraz wracam do niego, bo tak jak już wspominałam chciałabym wrócić do dawnej formy. Ciepła woda z łyżeczką naturalnego miodu i sokiem z połówki cytryny wypita na czczo ok. 30 minut przed posiłkiem, posiada cały szereg cennych dla naszego organizmu właściwości.

Pomaga schudnąć
Terpeny znajdujące się w cy­try­nie ułatwiają trawienie poprzez po­bu­dza­nie wytwarzania śliny oraz en­zy­mów tra­wien­nych. Cytryna jest źródłem błonnika pektynowego, który osłania ścianki przewodu pokarmowego
i zapobiega przyklejaniu się trawionego pokarmu do jelit, dzięki czemu chroni przed niestrawnością. Dodatkowo hamuje wchłanianie cukru z pożywienia, dając dłuższe uczucie sytości po posiłku oraz pomaga kontrolować napady głodu poprzez zmniejszanie wydzielania insuliny.

Poprawia trawienie
Sok z cytryny oczyszcza wątrobę i stymuluje produkcję żółci, w wyniku czego usuwane są z organizmu zanieczyszczenia. Ponadto pomaga na niestrawność, zgagę i wzdęcia. Miód używany jest w przypadku zaburzeń trawiennych, takich jak np. refluks czy wrzody.

Odkwasza organizm
Kwaśny smak cytryny nie oznacza, że jest ona produktem kwasotwórczym, a wręcz przeciwnie,  jest ona doskonałym produktem zasadotwórczym. Ciepła woda z cytryną i miodem po­ma­ga neu­tra­li­zo­wać kwa­śne pro­duk­ty prze­mia­ny ma­te­rii. Zachwianie rów­no­wa­gi kwa­so­wo-za­sa­do­wej bywa przyczyną takich dolegliwości jak: apatia, bóle głowy, złe samopoczucie lub cią­głe zmę­cze­nie.

Pozytywnie wpływa na cerę 
Mieszanka ta posiada antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości, które przyczyniają się do usuwania
z organizmu zanieczyszczeń. Miód zatrzymuje wodę w skórze, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się zmarszczek oraz sprzyja zachowaniu gładkości i świeżości skóry. Witamina C będąca antyoksydantem, zawarta w cytrynie zmniejsza wypryski, pomaga w walce ze zmarszczkami, rozjaśnia skórę i sprawia, że jest promienna i jasna.

Dodatkowo woda z sokiem z cytryny i miodem pomaga w walce z przeziębieniem.

Jak widzicie, tak przygotowana „mikstura” jest bardzo korzystna dla naszego organizmu. Ja osobiście bardzo ją polecam! 🙂 Czy któraś z Was próbowała systematycznie ją stosować? Zaobserwowałyście jakieś efekty? Może macie ochotę dołączyć do mnie i codziennie przed śniadaniem spożywać taki napój? 🙂