Od kilku sezonów śluby i przyjęcia weselne w rustykalnym stylu cieszą się bardzo dużą popularnością. Jednak, czy każdy może sobie na taki pozwolić? Czy zawsze wychodzi on bajeczny? Co w ogóle oznacza słowo rustykalny?

Według słownika języka polskiego rustykalny to dosłownie mający związek ze wsią i jej mieszkańcami, mający cechy wiejskie. Ale przyjęcia w tym stylu absolutnie nie są wiejskie! W uroczystościach takich chodzi raczej o bliskość z naturą, o powrót do niej.
Co więcej według statystyk na wesela i stylizacje w stylu rustic w przeważającej większości decydują się osoby pochodzące z miast. Pary, które na co dzień przebywają w bliskości z naturą wybierają coś bardziej strojnego, eleganckiego, coś na bogato 🙂

Ale wracając do pierwszych pytań, czy każdy może zorganizować takie przyjecie, czy musi ono wyjść bajeczne i wreszcie, czy naprawdę łatwo takie przyjęcie zorganizować?

Niestety nie!

Kościół

Hmmm… Najlepiej mały, skromny, drewniany kościółek. Ale gdzie takiego szukać? No właśnie. Większość kościołów, nawet tych mniejszych znajdujących się na polskich wioskach jest urządzona z mniejszym bądź większym przepychem, a to nijak nie pasuje do sielankowego, wiejskiego ślubu. Rozwiązaniem może być taki z bardzo małą ilością strojnych obrazów i rzeźb lub po prostu ślub plenerowy.
Przy uroczystości cywilnej, ślub plenerowy to chyba jedyne rozsądne rozwiązanie. Najlepiej zorganizować go w miejscu z pięknym widokiem na las lub jezioro, w akompaniamencie odgłosów natury. Warto jednak posiadać plan B. No cóż, nasz polski klimat nawet latem niestety nie gwarantuje ładnej pogody. Dlatego dobrze byłoby przygotować jakieś zadaszenie na wypadek deszczu lub uzgodnić z obiektem, w którym odbędzie się przyjęcie, aby udostępnił na ten cel jakąś zadaszoną altankę.

Sala

I tu kolejne schody, bo w  Polsce niestety bardzo mało jest sal weselnych, które już na pierwszy rzut oka można nazwać rustykalnymi, a wiadomo taka byłaby najlepsza. Pomijając oczywiście te, które kompletnie na takie przyjęcia się nie nadają, mamy jednak dość duży wybór prostych, jasnych, neutralnych sal, którym rustykalny charakter możemy nadać sporą ilością dodatkowych elementów i dekoracji.
Wiadomo idealne wesele w klimacie rustic to takie, które odbywa się na świeżym powietrzu, w stodole lub starym dworku, wśród spokoju i ciszy, blisko natury. Patrząc na temat jednak bardziej realnie, jest extra kiedy sala jest drewniana, posiada drewniane stoły i krzesła, które o ile są estetyczne, możemy pozostawić nawet bez obrusów/bieżników.

Rustykalne barwy

Bardzo ważnym elementem w planowaniu takiego przyjęcia jest odpowiedni dobór kolorów. Doskonale sprawdzą się odcienie zieleni, brązu, szarości, złamana biel jak i pastele. Czyli wszelkie barwy jakie niesie dla nas matka natura.

Papeteria

Najlepiej gdy od samego początku konsekwentnie trzymamy się wybranej kolorystyki i motywu przewodniego. Zaproszenie w sielskim stylu może zasugerować gościom, że taki właśnie będzie charakter całego przyjęcia. Obecnie na rynku można spotkać coraz więcej zaproszeń na papierze ekologicznym lub z ekologiczną kopertą, przewiązanych sznurkiem, czy z drewnianymi elementami. Idąc dalej, motyw ten powinien zagościć również na winietkach, numerkach stołów, kartach menu, czy tablicy wskazującej gościom ich miejsce na sali weselnej.

Pan Młody

Takie przyjęcie wymusza mniej oficjalny stój wieczorowy. Pan Młody nie powinien więc występować we fraku, czy nawet półformalnym smokingu. Najlepiej w takim przypadku sprawdzi się po prostu garnitur i matowe buty. Można wybrać taki bardziej awangardowy w kolorze ciemnozielonym lub w kratę. Bardziej odważny rustykalny Pan Młody może w ogóle zrezygnować z garnituru i założyć luźniejszy strój z dodatkami w postaci kraciastej kamizelki/marynarki, oldschoolowych szelek, czy muchy.

Panna Młoda

Jaka powinna być idealna suknia ślubna dla prawdziwie rustykalnej Panny Młodej? Przede wszystkim, cała stylizacja ma wyglądać bardzo naturalnie. Perfekcyjnie sprawdzi się więc zwiewna, prosta sukienka. Najlepiej aby nie miała zbyt wielu warstw, zdobień i koła. Delikatna koronkowa góra i zwiewny muślinowy dół sprawi, że Panna Młoda będzie wyglądać bardzo naturalnie i subtelnie. Do tego stylu zupełnie nie pasują typowe, klasyczne stylizacje i princeski.

Fryzura

Tak jak i wszystkie inne elementy powinna być jak najbardziej naturalna i luźna! Najlepiej wyglądają rozpuszczone, delikatnie pofalowane włosy, wszelkiego typu warkocze i bardzo luźne, romantyczne upięcia. We włosach zamiast welonu winien znajdować się kwiat lub wianek. Dobrze wyglądają też delikatne koronkowe opaski.

Make Up

Na pewno taki bez efektu maski, czy zbyt gęstych, przerysowanych rzęs 🙂 Rustykalny makijaż powinien być delikatny, choć – jak każdy ślubny make up – wyrazisty, aby był widoczny na zdjęciach. Do jego wykonania świetnie nadadzą się wszelkie pastelowe kolory jak i te mocniejsze, takie jak odcienie brązu, zieleni, marsala. Generalnie wszystko zależy od kolorystyki przyjęcia i typu naszej urody 🙂

Bukiet ślubny

Styl rustykalny to przede wszystkim połączenie naturalnych materiałów i delikatnych, drobnych kwiatów. W zdecydowanej większości w bukietach tego typu  królują tzw. kwiaty ogrodowe – drobne goździki, dalie, piwonie, róże, chabry, lewkonie, pachnący groszek, gipsówka i różne rodzaje zielonych dodatków. Kompozycja ma być luźna i romantyczna, wykończona przy użyciu naturalnych materiałów jak sznurek, czy juta.

Rustykalne dekoracje

Podczas takiego przyjęcia weselnego pierwsze skrzypce grają dodatki, to one właśnie nadają niebanalnego charakteru, zwłaszcza gdy sala sama w sobie nie jest zbyt rustykalna. Najbardziej charakterystycznym elementem jest drewno w każdej postaci, ale najlepiej o naturalnej barwie. Fajnym pomysłem są drewniane drogowskazy optymalizujące komunikację gościom np. ceremonia, strefa relaksu, słodki stół. Styl rustykalny kocha takie elementy jak: klimatyczne latarenki, plastry drewna, drewniane skrzynie, palety, beczki, stare naczynia, flakony ze słoików/butelek, wiklinowe kosze, jutę czy koronkowe serwety.

Kwiatowe dekoracje też muszą być niepowtarzalne, choć wcale niekoniecznie skomplikowane i drogie. Do ich wykonania najlepiej sprawdzą się wspomniane już wyżej stare naczynia, bądź takie z recyklingu: słoiki, butelki, żarówki. Takie niepozorne, ale otulone koronką wyglądać będą nieziemsko! Do środka wystarczy luźno włożyć polne lub ogrodowe kwiaty i voilà 🙂 Chyba, że chcemy aby było jeszcze bardziej sielsko wtedy dodajmy kłosy zbóż.

Niektóre rustykalne dekoracje wyglądają dosłownie jakby ktoś zrobił generalne porządki na strychu wiejskiej chaty i znalezionym tam skarbom nadał drugie życie 😀

Klimatyczne światło

Światłem można zdziałać cuda, dlatego nie zapominajmy o oświetleniu naszego przyjęcia. Odpowiednio dobrane podkreśli rustykalny charakter. Możemy zainwestować w najprostsze rozwiązanie, czyli świece – dużo świec! Doskonałym pomysłem są też żarówki na kablach powieszone ponad stołami i parkietem. Świece, żarówki, lampiony i sznury świateł tworzą niezapomniany, prawdziwie magiczny klimat.

Prezenty dla gości

Jeśli się na nie decydujemy one również powinny nawiązywać do stylu rustykalnego. Dobrym pomysłem będą kwiaty w filigranowych doniczkach np. zioła lub sukulenty, małe słoiczki z konfiturami lub naturalnym miodem z lokalnej pasieki. Jeśli zaś szukamy pomysłu na coś słodkiego, to najlepiej sprawdzą się kruche lub owsiane ciasteczka w eko torebkach przewiązanych sznurkiem lub małe deserki w szklanych słoiczkach.

Menu

Nie ma sensu kombinować z wyszukanymi potrawami, bo kawior czy krewetki i tak nie będą pasować – rustykalne potrawy mają być proste, ale domowe i smaczne. Lekka i nowoczesna polska kuchnia sprawdzi się idealnie na przyjęciu właśnie w takim klimacie. Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się zaś regionalne sery, świeżo i tradycyjnie wypiekany chleb czy domowe wina i nalewki.

Tort

On też nie może odbiegać od całości przyjęcia. Czyli co? Czyli powinien być naturalny. A więc tony dekoracji z masy cukrowej na pewno odpadają. Smak to kwestia indywidualna, ale jeśli idzie o wygląd to chyba najkorzystniej wypada naked cake (zresztą to hit ostatniego czasu) lub już bardziej tradycyjny, znany i lubiany tort w masie śmietanowej, najlepiej szpachlowany. Czy taki, czy taki – może być dodatkowo upiększony owocami, kwiatami, czekoladą czy np. ulubionymi pralinkami.

Słodki Stół

Powinien jak najlepiej oddawać charakter całego przyjęcia. Jeśli wszelkie dekoracje na sali są w kolorystyce biel, brąz i zieleń, to on także powinien być tylko w takich kolorach, tak aby całość była jak najbardziej spójna. Do jego stworzenia powinniśmy użyć tych samych elementów dodatkowych, których używaliśmy do dekoracji sali. Jako pojemniki na słodkości z powodzeniem mogą posłużyć różnej wielkości słoje, a jeśli już idzie o same słodkości to na pewno lepiej zainwestować w wyszukane pralinki, deserki, ciasteczka niż tworzyć go z samych produktów typu cukierki.

Dobrym pomysłem jest również uprzedzenie gości, odpowiednio wcześniej, że przyjęcie będzie miało bardziej swobodny charakter.

Osobiście jestem mega zakochana w ślubach i przyjęciach rustykalnych! Niemalże równo rok temu sama w takim uczestniczyłam, a nawet byłam starszą. Para Młoda, która tak jak i ja mieszka w Kielcach, zorganizowała sobie bajeczny ślub w malutkim kościółku w Zakopanem i również tam przyjęcie w karczmie z drewnianych bali. Mając taką salę jak i miejsce ceremonii nie trudno stworzyć rustykalny charakter, ale wierzcie mi oni bardzo, ale to bardzo się o to postarali. Zresztą spełnili wszystkie punkty jakie tutaj wymieniłam 🙂 Ja jako starsza, aby jak najlepiej wpisać się w wybrany przez nich trend miałam jasną, pastelowo-różową długą, zwiewną sukienkę, rozpuszczone, pofalowane włosy, a zamiast bukieciku, stroik na rękę z gipsówki.

Jak Wam się podoba?

Rustykalne wesela biją rekordy popularności za oceanem, w Polsce tak jak zresztą już wspomniałam na początku, też cieszą się dużą, wciąż rosnącą popularnością. A Wam podoba się ten nawiązujący do natury styl? Odnalazłybyście się w takim klimacie? Chciałybyście, aby tak właśnie wyglądał WASZ DZIEŃ? Czy może, masa drewna, ogrodowe kwiaty i luźny charakter przyjęcia to nie wasza bajka?