Kobiety, które zaszły w ciążę, dręczą i męczą różne dolegliwości i objawy z tym związane. Nie są one regułą, bo każdy organizm jest inny, jednak wyróżnić można co najmniej kilka, które sugerować mogą poczęcie. Zwłaszcza kobiety, które starają się o pierwsze dziecko powinny zwrócić uwagę, czy dokuczają im na przykład zwykle dolegliwości żołądkowe, czy może objawy ciąży w pierwszych tygodniach. Jakie są te najbardziej typowe?

Do najbardziej powszechnych objawów należy oczywiście brak okresu. Jest to sytuacja tym bardziej „niepokojąca”, jeśli do tej pory występował regularny cykl miesiączkowy. Wtedy też kobiety najczęściej wykonują testy ciążowe. Jednak należy wsłuchać się w to, co podpowiada organizm, gdyż może okazać się, że brak okresu związany jest z ostatnim „dużym stresem”, czy na przykład zmianą otoczenia.

Wczesne objawy ciąży to również zmiany związane z procesem trawienia. Właśnie na początku pojawiają się nudności i wymioty, które z reguły występują rano, rzadziej w ciągu dnia i wieczorem. Często też dochodzi do pojawiania się zgagi i wzdęć. Te objawy związane są ze zmniejszeniem intensywności pracy jelit – to znak, że rozwijającemu się dziecku organizm matki musi dostarczać coraz więcej składników odżywczych. Dolegliwości w postaci wymiotów zwykle ustępują w 2. miesiącu ciąży, natomiast zgaga może się utrzymywać do jej rozwiązania.

Podczas ciąży zmianie ulega również praca nerek – muszą wykonywać ją szybciej, niż zwykle, co z kolei przekłada się na częstsze oddawanie moczu, nawet mimo spożywania normalnej ilości płynów. Nie ma się więc czemu dziwić, że kobiety w ciąży wstają do toalety w nocy nawet kilka razy.

Do typowych, wczesnych objawów ciąży należą również – podwyższona temperatura ciała, uczucie zmęczenia i senności, zmiany skórne, w tym przebarwienia w okolicach pępka i niżej oraz bolesność piersi.

Jeśli tego typu objawy występują u Ciebie – zrób test ciążowy, a dla pewności udaj się do ginekologa, który potwierdzi lub zaprzeczy ciąży. Potem pozostaje już tylko dbanie o siebie i rozwijające się dziecko. Dolegliwości są często utrapieniem, jednak ciąża to dla wielu kobiet jeden z najcudowniejszych okresów w życiu.