Kontuzje w sporcie to temat rzeka. Nie ma chyba sportowca, który by się przed nimi uchronił. Najgorsze jest to, że w dużej części sami jesteśmy naszych kontuzji winni. Jak się przed nimi uchronić? Co można zrobić, by przy uprawianiu sportu zapewnić sobie bezpieczeństwo?
Przede wszystkim, należy poznać dokładnie swoje możliwości i nie przeciążać organizmu. Podniesienie na siłowni większego, niż jesteśmy w stanie ciężaru, może poważnie uszkodzić nasze stawy. Leczenie takich kontuzji potrafi trwać miesiącami, nie wspominając już o tym, że uraz jest zazwyczaj straszliwie bolesny.
Po drugie, zanim zaczniemy uprawiać sport, warto wybrać się do lekarza, by zbadać stan ogólny organizmu. Może okazać się, że nasze kolana są w złym stanie, a my je zwycajnie dobijemy zbyt intensywnym bieganiem.
Warto zaopatrzyć się w sprzęt taki jak stabilizator stawu skokowego, usztywniacz kolan i łokci, czy bezpieczne do biegania buty. Mamy wtedy pewność, że ryzyko kontuzji znacznie spada, a my zrobiliśmy wszystko, by bezpiecznie uprawiać sport.