skoki-tandemowe-8Dzisiaj skok ze spadochronem nie jest problemem. Szansą dla tych, którzy się boją, ale chcą, są skoki tandemowe.

Jeśli chcesz zaliczyć przynajmniej jeden skok ze spadochronem, a boisz się zrobić to samodzielnie, spróbuj skoków tandemowych. Krótko mówiąc: ciebie i instruktora spina ta sama uprząż; to instruktor decyduje o otwarciu spadochronu, lądowaniu. No i stale masz kogoś za plecami (a właściwie na plecach), dzięki czemu jest ci raźniej. A spadochron ma tak wyliczoną powierzchnię, że spokojnie uniesie dwie osoby.
Skoki tandemowe narodziły się na zachodzie; w Polsce są modne od jakichś dwóch dekad, kiedy zaczęto sprowadzać spadochrony do takich skoków. Chętny do takiego wyczynu musi spełnić szereg warunków; dokładny ich wykaz jest dostępny w instytucjach organizujących podobne eventy. Najczęściej są to aerokluby.
Tandemy są dobre jako realizacja młodzieńczych marzeń dla osób starszych, które zawsze chciały, ale nigdy nie spróbowały. Niekiedy taki skok ofiarowuje się jako prezent. Same w sobie są rodzajem wentyla bezpieczeństwa – bo we dwójkę raźniej.