Pacanów – atrakcje z Koziołkiem Matołkiem w tle

Kiedy słyszymy: „Pacanów”, mamy jedno skojarzenie – Koziołek Matołek. Postać wykreowana przez Kornela Makuszyńskiego rozsławiła to miasto na całą Polskę i nie tylko, jednak warto wiedzieć, że – poza Koziołkiem – Pacanów to również doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek.

Oczywiście w przypadku miast takich jak Pacanów atrakcje turystyczne nie są tak liczne, jak chociażby w Trójmieście. Nie znajdziemy tam tak licznych zabytków, kościołów czy muzeów. Z drugiej strony nie ma tam też tak wielu turystów, a więc jest to miejsce przeznaczone dla osób lubiących ciszę i spokój. No dobrze, ale co w Pacanowie warto odwiedzić? Przede wszystkim tamtejszy rynek wraz z ratuszem – choć nie tak dawno wybudowanym, to jednak w stylu z XIX w. Warto też zajrzeć do kościoła św. Marcina z Tours, pochodzącego z XIII w. i mającego tytuł bazyliki mniejszej – to jedna z ciekawszych budowli sakralnych w okolicy. Po trzecie wreszcie – przy czym jest to największa atrakcja w mieście – warto odwiedzić Europejskie Centrum Bajki.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie to gigantyczny obiekt nastawiony na zabawę i naukę, a proponujący m. in. liczne wystawy związane z różnymi bajkami (nie tylko z Koziołkiem Matołkiem), lalkowe przedstawienia, kino trójwymiarowe, warsztaty (np. warsztaty animacyjne), możliwość skorzystania z księgarni, ogród i mnóstwo innych. Szczerze mówiąc, trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na urlop z dzieckiem.

Jak więc wspomnieliśmy, w przypadku miast takich jak Pacanów atrakcje turystyczne nie występują tam w tak dużych ilościach, jak w miastach typowo turystycznych. Z drugiej strony – chociażby dla samego Centrum Bajki – naprawdę warto tam pojechać.