Każda Panna Młoda, nieważne czy marzy i czeka na ślub od najmłodszych lat, czy podchodzi do niego z dystansem chce tego dnia wyglądać pięknie 🙂 Nie ma w tym nic dziwnego, przecież to jedyny i niepowtarzalny dzień.
Dobór idealnej sukni ślubnej nie jest rzeczą prostą, wymaga nie tylko fachowej wiedzy, ale także dobrej znajomości własnej sylwetki. Najistotniejszy jest fason. Należy wybrać taki, który podkreśli to, co najładniejsze w naszej figurze, a ukryje to, co uważamy że powinien ukrywać. Tak więc zanim wybierzemy się na poszukiwania, warto zastanowić się z którego elementu naszej figury jesteśmy najbardziej dumne. Może jest to wąska talia, piękny biust albo szczupłe nogi? Jaka jest proporcja pomiędzy długością naszych nóg, a tułowia, czy jesteśmy wysokie, czy raczej niskie?  No i wreszcie czy jest taki element naszego ciała, którego nie lubimy i chciałybyśmy go ukryć? Oczywiście to wszystko jest to możliwe dzięki odpowiedniemu krojowi sukni.
Musimy wiedzieć też, że suknie ślubne prezentowane w katalogach i magazynach są szyte na nietypowe figury modelek, które są bardzo szczupłe, a do zdjęć pozują zazwyczaj na podestach, aby sprawiać wrażenie jeszcze wyższych i szczuplejszych niż są w rzeczywistości. Wszystkie tego typu zdjęcia są także poddawane retuszowi, aby modelka wyglądała idealnie, czyli tak jak pragnie wyglądać każda Panna Młoda 🙂 Warto zatem do wyboru sukni podejść ze spokojem i dystansem, wnikliwie i obiektywnie przyjrzeć się swojej figurze, aby dobrać odpowiedni fason. Wyróżniamy sześć typów kobiecych sylwetek, a do każdego z nich pasują odmienne fasony.

Litera H – jabłko
Ten typ sylwetki charakteryzuje się rozbudowaną linią ramion, dużym biustem, brakiem wcięcia w talii, obfitymi biodrami oraz zgrabnymi nogami. Wskazane dla niego są proste fasony sukien o pionowych cieciach z miękkich i luźnych materiałów rozszerzających się ku dołowi. Najlepiej sprawdzą się suknie w stylu empire oraz gorsetowe, które to pozwalają zbliżyć się do idealnego kształtu klepsydry. Krój sukni portfelowy z dekoltem w kształcie rombu pozwala stworzyć talię. Kreację można urozmaicić narzutką lub płaszczykiem, które optycznie wysmuklą talię. Suknie o kroju syrenki – to zdecydowanie najmniej korzystne fasony dla tego typu figury.

Litera A – gruszka
Ten typ sylwetki charakteryzuje się wąskimi ramionami, małym biustem, wcięciem w talii, okrągłymi biodrami i udami. Jeśli jesteś typową gruszką i posiadasz zgrabną górę, śmiało możesz sobie pozwolić na dekolt w szeroki szpic, karo, czy łódkę. Okolice talii mogą być obszyte zdobnymi haftami lub delikatnym paskiem z kamieniami Swarovskiego. Przy tym typie sylwetki można odsłonić zgrabne plecy. Warto rozważyć głównie suknie w kształcie litery A posiadające gładkie spódnice na dużym kole, bez jakichkolwiek falban czy drapowań.

Litera X – klepsydra
Ten typ sylwetki charakteryzuje się dużym biustem, wcięciem w talii oraz okrągłymi biodrami. To figura, do której dążą wszystkie kobiety, a jej posiadaczka może ubrać praktycznie każdy krój sukni. Wszystko jest tu dozwolone: dopasowana góra, marszczenia na biuście, głęboki dekolt, szeroki pas w talii, odkryte plecy wycięte w literę V, a także przykryte koronką, wąski jak i szeroki dół. Klepsydrze dedykowana jest jednak suknia typu syrena, która najlepiej podkreśli jej figurę, niezalecane zaś modele w stylu empire, które nie podkreślają kobiecych kształtów. Należy też uważać aby gorset nie był nadmiernie zdobiony, ponieważ może poszerzyć ramiona.

Litera I – linijka
Ten typ sylwetki charakteryzuje się małym biustem, prostą talią i wąską linią bioder. Panny Młode o tej sylwetce najkorzystniej będą prezentowały się w delikatnych i zwiewnych sukienkach z miękkiej, lejącej się tkaniny. Zaleca się suknie odcinane pod biustem z rozkloszowanym dołem, który doda sylwetce kilka centymetrów w biodrach. Ze względu na to, że „linijki” są szczuplutkie, ładnie prezentują się z dekoltem w łódkę, mogą też swobodnie pokazywać plecy. Pasują im również suknie z gorsetem o kształcie princeski, tylko koniecznie o bogato zdobionej górze (marszczenia, zakładki, hafty), które optycznie powiększą biust. Ten typ sylwetki powinien unikać prostych i dopasowanych sukienek.

Litera V – kielich
Ten typ sylwetki charakteryzuje się rozbudowaną linią ramion, dużym biustem oraz wąską talią i biodrami. Góra sukni powinna być dopasowana bez jakichkolwiek marszczeń w okolicy ramion, zaś dół może być wzorzysty, błyszczący z licznymi marszczeniami i drapowaniami. Suknia najlepiej aby była dwuczęściowa z różniących się od siebie fakturą materiałów, które będą dawały sylwetce równowagę. Szeroki dekolt w literę V optycznie zmniejszy biust. Dzięki rozkloszowanej sukience zbudujemy optyczną równowagę pomiędzy szeroką górą, a linią bioder.

Litera E – filigranowa
Ten typ sylwetki charakteryzuje się niskim wzrostem, drobną budową ciała i małym biustem. Pannom Młodym o filigranowej budowie ciała zaleca się suknie o kształcie litery A, empire lub mini. Sukienka nie powinna posiadać zbyt wielu zdobień, drapowań, marszczeń aby nie przytłoczyć urody.