Uzależnienie

Uzależnienie to nałóg, zły nawyk, który nie pozwala jednostce na prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Objawia się tym, że dana jednostka nie potrafi „normalnie” żyć bez czynnika uzależniającego. Głębokie uzależnienia doprowadzają do tego, że jednostka myśli tylko i wyłącznie o tym by zaspokoić „głód”. Uzależnienie jest chorobą duszy i emocji. Polega ono na utracie kontroli nad własnym życiem. W przypadku uzależnienia od alkoholu przyjmowanie niewielkich ilości z czasem przyzwyczaja organizm skutkiem czego zwiększa się tolerancja, przez co domaga się coraz większych dawek.
Jeśli chodzi o leczenie uzależnień alkoholowych w pierwszych miesiącach bez alkoholu rozsądnie będzie unikać miejsc, w których zwyczaj mieliśmy okazję pić oraz ludzi, z którymi spożywaliśmy alkohol. Należy postarać się również by unikać przyjęć na których pojawia się alkohol, a jeśli dobrze się znamy z osobami organizującymi przyjęcie można uprzedzić, że teraz nie pijemy – nie będziemy przez to lepiej traktowani, wręcz przeciwnie dostarczy to nam sił i świadomości, że na przyjęciu jest chociaż jedna osoba, która będzie przejęta wysiłkami naszego zaprzestania picia alkoholu.
Leczenie uzależnień alkoholowych jest sprawą niełatwą, o pomoc można się zgłosić do wszelkich poradni są to między innymi Poradnie Terapii Uzależnień, kluby Anonimowych Alkoholików czy Poradni Leczenia Uzależnień Alkoholowych. W każdym z tych miejsc pracuje grono specjalistów, którzy dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu profesjonalnie podchodzą do każdej z osób potrzebującej wsparcia i udzielają rad oraz prowadzą, dają swoje oparcie podczas etapu leczenia, który jest etapem niełatwym.