Znamy na pamięć numer telefonu, buta, bielizny. Ale jak wiele z nas zna ilość kalorii, którą dziennie powinien spożywać? Przechodząc na dietę niestety wiele z nas się nad tym nie zastanawia, łapiemy się za diety 1000 kcal myśląc, że to aż nadto dla naszego organizmu. To błąd! Zadajmy sobie pytanie: ile kalorii dziennie powinnam spożywać?
W internecie bez problemu znajdziemy kalkulatory umożliwiające wyliczenie optymalnej ilości energii dla naszego ciała. Czy są one dokładne? Przekonajmy się.

Obliczyć tempo przemiany materii możemy również podstawiając liczby do poniższych wzorów.

DANE:
1. Waga w kilogramach ……….
2. Aby obliczyć podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne pomnóż swoją wagę przez 24,12, wynosi ono ……….
3. Aby obliczyć spoczynkową przemianę materii (ilość kalorii, którą spalasz w ciągu dnia nie trenując) pomnóż wartość z punktu 2. przez 1,6 wynosi ona ……….
TRENING:
4. Jeśli trenujesz aerobowo pomnóż czas (w minutach) trwania treningów w ciągu tygodnia przez 7,9 ……….
5. Jeśli wykonujesz umiarkowany trening siłowy, dodaj 600 do wyniku z punktu 4. ……….
6. Podziel wynik z punktu 5. przez 7 ……….
7. Aby obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne przy takim treningu jak wykonujesz dodaj wynik z punktu 3. do 6. ……….

Tutaj możecie skorzystać z kalkulatora BMR.

Czy kalkulator taki jest dokładny, sprawdźmy na moim przykładnie 🙂

Dane:
1. 55 kg
2. 1326,60 kcal
3. 2122,56 kcal
Trening:
4. 1422
5. 2022
6. 288,86
7. 2411,42 kcal

Okazuje się, że wyniki nie różnią się znacząco 🙂 Jednak jeśli macie chwilkę polecam obliczyć swoje wartości według punktów 1.- 7. 🙂

1326,6 kcal to wartość jaką potrzebuje mój organizm na potrzymanie funkcji życiowych, którą wykorzysta jeśli ja nie będę robić nic, leżeć i się nawet nie ruszać 🙂 Wartość jaką bezwzględnie dziennie muszę przyjmować! 2122,56 kcal to ilość kalorii, którą mój organizm spala w ciągu dnia pozbawionego treningu.  Ćwicząc tyle ile w tym momencie ćwiczę mój organizm potrzebuje 2411,42 kcal.

Jeśli jesteśmy zadowoleni ze swojej wagi i figury powinniśmy przyjmować właśnie tyle kalorii ile wyszło nam w punkcie 7. Natomiast, gdy zależy nam na spadku wagi to najlepiej spożywać o ok. 300 kcal mniej. Jest to umiarkowany deficyt, który umożliwi nam zdrową redukcje wagi. Lub jeszcze lepiej – pozostawić taką ilość kalorii jaka nam wyszła, ale zwiększyć stopień naszej aktywności. Myślę, że to rozwiązanie będzie dla naszego zdrowia korzystniejsze 🙂

Jesteście zaskoczone wynikami? Podzielcie się nimi ze mną!