Już wiemy, że witaminy są nam konieczne do życia. Decydują o ludzkim zdrowiu, odporności na zaraski oraz wyglądzie.
Jak donosi prasa specjalistyczna w Stanach Zjednoczonych coraz więcej amerykanów cierpi z powodu niedoboru witaminy D – jest to prawie połowa amerykańskiej ludności. Naukowcy dodają, że przyczyny są różne. Zbyt krótki okres spędzany na słońcu, stosowanie filtrów UV albo wiek, to choćby najważniejsze z przyczyn. Aby temu poradzić urozmaicając dzienną dietę o ryby oleiste i wyroby wzbogacane tą witaminą.
Niedobór witaminy D jest obecnie oceniany jako glabalny problem o poważnych następstwach zdrowotnych, jak donosi American Journal of Clinical Nutrition.Ponad połowa ludzi na globie jest zagrożona jej niedoborem. Przyczyny są różne. Kolor skóry, stopsowanie filtrów UV, wiek, szerokość geograficzna, a i pora dnia czy roku, razem to ma istotny wpływ na syntezę witaminy D przez nasz organizm. W posiłkach też nie dostarczamy jej w oczekiwanej ilości, bo jej naturalnym źródłem są głównie tłuste ryby oraz tran.
Witamina D, tak jak pozostałe witaminy, jest wymagana do zdrowego funkcjonowania organizmu. Jest produkowana w skórze przy udziale promieni słonecznych lub uzupełniana organizmowi w posiłkach. Wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu, dzięki czemu pomaga zachować w zdrowiu kości, zęby oraz mięśnie. Jej niedobory doprowadza nie tylko do krzywicy u młodzieży oraz chorób kości u dorosłych, lecz też przyczyniają się do wzrostu ryzyka zapadalności na cukrzycę 1 i 2 typu, raka i choroby układu sercowo-naczyniowego.
Jak można uzupełnić niedobory witaminy D?
Najlepszym ze sposobów jest ekspozycja na działanie promieni słonecznych. Ogólnie mówiąc spacery lub opalanie. Jednak w dzisiejszych czasach samo przebywanie na słońcu może nie być wystarczające. Chroniąc się przed szkodliwymi promieniami ultra-fioletowymi stosujemy filtry ochronne. Te zmniejszają ilość promieni UV docierających do skóry, co także zmniejsza także syntetyzowanie witaminy D. Z takiego powodu jej ilość produkowana przez nasz organizm jest zbyt mała w stosunku do naszych oczekiwań. Więc warto uzupełniać te witaminę w jedzeniu. Jest tylko kilka źródeł witaminy D w posiłkach. Głównie znajduje się w oleistych rybach jak łosoś, tuńczyk czy popularna makrela. Małe ilości tej witaminy mogą być w wyrobach nabiałowych i jajach. W zależności od używanych pasz jakimi karmione są zwierzęta. Lecz same ryby i nabiał to nadal mało. Stąd tak ważne jest, by spożywać produkty wzbogacane witaminą D, jak na przykład margaryny wysokogatunkowe. W tej chwili są one jednym z jej zasadniczych źródeł, bo spożycie trzech kromek chleba z margaryną zaspokaja od 30 do 40 procent dziennego wymaganego zapotrzebowania na witaminę D.