Kiedy jest konieczne przeprowadzenie gastroskopii?
Często dokucza ci zgaga, wymiotujesz, boli cię brzuch; lekarz zdiagnozował stan zapalny dwunastnicy, żołądka lub przełyku ? te wszystkie objawy kwalifikują na wziernikowe badanie wnętrza twojego układu pokarmowego, czyli krótko mówiąc ? gastroskopie? badanie to pozwala na dokładne obejrzenie błony śluzowej wyściełającej układ pokarmowy; sprawdzenie ilości i koloru soku żołądkowego i czasami domieszki żółci, ocenienie ścian żołądka, dwunastnicy i przełyku?
Czasami przez endoskop wprowadza się maleńkie szczypczyki, którymi pobiera się materiał do badania histopatologicznego, jeśli na ?wygląd? jest coś niepokojącego? ważne to jest zwłaszcza przy zmianach nowotworowych. W trakcie takiego badania można także wykonać wiele niewielkich zabiegów takich jak np. usuniecie polipów, ciał obcych, poszerzyć zwężenie przewodu pokarmowego itp.
Do badania trzeba odpowiednio się przygotować: 8 godzin przed badaniem nie można już jeść a 4 godziny pić, nie wolno palić papierosów a nawet żuć gumy?
Przed badaniem trzeba wyjąc protezy zębowe i włożyć do ust specjalny ustnik, przez który wprowadza się endoskop i mini kamerkę, która przekazuje obraz naszego wnętrza do komputera?