Dla większości kobiet wizyta u ginekologa nie należy do przyjemności. Wiele pań po prostu się wstydzi, ale zdarza się także, że niechęć do tej wizyty spowodowana jest jakimś wcześniejszym nieprzyjemnym doświadczeniem. Jednak trzeba wiedzieć, że każda kobieta powinna co najmniej raz w roku odwiedzić ginekologa, oczywiście pod warunkiem, że nie występują u niej jakieś niepokojące objawy.
Zaskakujące jest to, że są kobiety, dla których gabinet ginekologiczny jest miejscem całkowicie obcym. Wiele kobiet po raz pierwszy odwiedziło ginekologa dopiero, gdy zaszły w ciążę. Są też takie kobiety, które niestety nawet podczas ciąży omijały gabinet tego lekarza.
Ta niechęć do wizyt u ginekologa jest bardzo niepokojąca nie tylko ze względu na zagrożenie ciąży, ale także z powodu znacznego wzrostu zachorowań na raka jajników czy szyjki macicy. Większość kobiet uważa, że jeżeli nie odczuwa żadnych większych dolegliwości, to nic im nie jest. Okazuje się jednak, że wiele poważnych chorób a zawłaszcza rak szyjki macicy nie daje długo żadnych objawów poza takimi, które można przypisać niestrawności.
Drogie panie, nie bójmy się więc wizyty u ginekologa i badajmy się.