Depresja

Depresja, czyli zaburzenia depresyjne to zaburzenia psychiczne z rodzaju chorób afektywnych, czyli takich, gdzie w konkretnych okresach czasu pojawia się negatywny nastrój, zmniejszenie aktywności życiowej oraz lęk.

Przeciętnie na depresją cierpi co dziesiąta osoba. Występuje ona przeważnie między 15. a 30. rokiem życia, ale dosięgnąć może również dzieci i osoby znacznie starsze. Połowa przypadków, to zaburzenia, które znikają po trzech miesiącach. Jednak depresja charakteryzuje się nawrotami, co jest potwierdzone w 75% zachorowań. Depresja jest źródłem samobójstw, na które decyduje się około nawet do 60% osób, a skuteczne próby odejmuje około 15% ludzi cierpiących na tego typu zaburzenia.

Rozróżniamy kilka typów depresji. Jednym z nich jest depresja epizodyczna. Warunkiem do takiego określenia jest czas trwania, który nie przekracza dwóch lat. Poza tym, jej początek jest łatwy do zauważenia. Zupełnie odmiennym rodzajem jest depresja przewlekła, która trwa ponad dwa lat. Depresję można podzielić jeszcze na edogenną, czyli mającą pochodzenie biologiczne i egzogenną, a więc wywołaną stresem. Groźniejsza jest ta pierwsza, zalicza się ją nawet do depresji dużej. Aby depresję została sklasyfikowana jako duża, potrzeba w jej objawach zauważyć m.in. spadek lub wzrost masy ciała, spowodowany odpowiednimi zmianami apetytu, brak radości z życia oraz zainteresowania codziennymi zajęciami, bezsenność lub wręcz przeciwnie – senność. Objawy muszą trwać przez ponad 14 dni i wzajemnie sobie towarzyszyć w liczbie przekrając ej pięć.

Leczenie depresji polega przede wszystkim na fachowej opiece psychiatry oraz współpracy z rodziną i znajomymi pacjenta, której celem jest stworzenie bezpiecznych warunkach. Kluczowym zadaniem jest takie działanie, które nie dopuści, aby chora osoba popełniła samobójstwo. Poza tym, stosuje się oczywiście leki przeciwdepresyjne, z których najważniejszymi są trójpierścienne. Ich skład jest zbliżony do siebie, a istotnymi składnikami są dibenzoazepiny, dibenzodiazepiny, dibenzooksepiny, dibenzotiepiny, dibenzocykloheptadienu. Oprócz tego leczy się farmakologicznymi metodami, często wykorzystuje się psychoterapię. Jest to działanie poprzez rozmowy i zajęcia z osobą w stanie depresyjnym. Przeprowadzają je przygotowani do tego ludzie, którzy poza wiedzą praktyczną, mają też doświadczenie i wiedzą jak postępować w takich sytuacjach. Ciekawą formą jest fototerapia, czyli leczenie depresji przy pomocy światła. Stąd też takie nazwy jak helioterapia czy po prostu światłolecznictwo. Używa się do tego trzech rodzajów oświetlenia; promieniowania widzialnego, promieniowania podczerwonego i promieniowania nadfioletowego. Do innych, budzących powszechnie zdziwienie metod walki z depresją można z pewnością zaliczyć stosowanie zimnych pryszniców. Temperatura wody nie może być wyższa niż 20*C, jednak należy pamiętać, że schładzanie musi następować stopniowo.

Zaburzenia depresyjne dotykają nie tylko ludzi w złej sytuacji życiowej czy finansowej, ale także osoby znane i dobrze sytuowane; artystów, polityków czy sportowców.