Choroby jamy ustnej u dzieci – Krótko i na temat

Już od dawna wiadomo, iż dzieci badają świat przez dotyk i smak, przez co MUSZĄ ugryźć, polizać lub połknąć co im wpadnie w oko. Często też wkładają ubrudzone rączki, czego następstwem mogą być przykre skutki.

Stan zapalny jamy ustnej – częsty problem naszych pociech, objawia się czerwonymi, bolesnymi guzkami w jamie ustnej, trudności z połykaniem oraz stanem podgorączkowym lub gorączką. Najczęściej diagnozuje się opryszczkę jamy ustnej oraz afty.

Opryszczka jamy ustnej – Należy do infekcji wirusowych, która powoduje powstanie wrzodów oraz stanu zapalnego. Jest ona wysoko zakaźna i głównie atakuje małe dzieci. Do symptomów zaliczamy: pęcherze na języku, wewnętrznej stronie policzków, podniebieniu i dziąsłach, spadek apetytu, trudności z połykaniem, ślinotok, gorączka, ogólne rozdrażnienie, ból w całej jamie ustnej oraz obrzęk dziąseł. Do zdiagnozowania choroby, wystarczy zwykły pediatra, który zajrzy do jamy ustnej malucha. Inne badania są zbędne, a leczenie przebiega z użyciem zwykłych leków antywirusowych, płynną dietę oraz leki przeciwbólowe.

Afty w jamie ustnej – Są to pojedyncze blade lub żółte wrzody z czerwoną otoczką. Czynnik, który powoduje powstanie choroby nie jest do końca znany, ale wiele wskazuje na to, że skłonność do ich powstawania jest związana z osłabieniem układu odpornościowego, stresem oraz niedoborem witamin i minerałów. Dentysta dziecięcy Kraków nie jest tu zbytnio potrzebny. Afty zanikają w ciągu 10-14 dni, ale istnieje możliwość utrzymywania się do 6 tygodni. W tym czasie dziecko powinno unikać pikantnych oraz gorących potraw lub napojów. W cięższych przypadkach infekcji (jeśli na podniebieniu lub języku pojawiły się duże białe plamy lub u dziecka wystąpiły objawy takie jak gorączka lub wysypka), należy skontaktować się z lekarzem.