Czym jest bezdech nocny?

Bezdechy są to cykliczne przerwy w oddychaniu, które trwają co najmniej dziesięć sekund. Przerwy te powodują niedotlenienie organizmu. W trakcie całej nocy może dojść do kilkudziesięciu bezdechów na godzinę, co w efekcie prowadzi do tego, że człowiek się nie wysypia, mimo przespania całej nocy jest zmęczony, rozdrażniony oraz może narzekać na poranne bóle głowy.
Otyłość, mała cofnięta żuchwa, menopauza, alkohol, rodzinne obciążenie oraz choroby przewlekłe to najczęstsze przyczyny, które powodują bezdechy nocne Leczenie najczęściej polega na zastosowaniu specjalnej maski, która ma na celu poprawę oddychania. Maska od aparatury obejmuje cały nos, powietrze jest przez nią wtłaczane do organizmu pacjenta. W przypadku osób otyłych w pierwszej kolejności należy doprowadzić do obniżenia masy ciała. W skrajnych przypadkach przeprowadza się zabiegi operacyjne.
Nieleczony bezdech znacznie pogarsza rokowania i może prowadzić do groźnych powikłań. Najczęściej powoduje nadciśnienie, niewydolność serca, senność, zaburzenia pamięci oraz impotencję.