Niewielkie łuszczenie się skóry głowy to jest naturalna kolej rzeczy, ale gdy zbyt się nasila ? to już trzeba zacząć działać.
Odrywające białe płatki skóry mogą wskazywać na podrażnienie skóry głowy, które wynika np. z błędów pielęgnacyjnych np. źle spłukanego szamponu lub zbyt częstego i obfitego używania kosmetyków do stylizacji włosów. Może też wynikać z diety ubogiej w warzywa i owoce a także braku kwasów tłuszczowych omega-3. Jeśli zmiana tych zwyczajów nie pomaga trzeba wyciągnąć większe armaty w postaci szamponów przeciwłupieżowych zakupionych w aptece w skład, których wchodzą ketokonazol, piroktolanina, cynk, selen lub kwas salicylowy. Nie myjemy tymi szamponami głowy codziennie ? wystarczy raz na 3-4 dni, a jeśli stan włosów wymaga częstszego mycia w przerwach stosujemy delikatne szampony dla alergików. Używając szamponów przeciwłupieżowych należy pamiętać, że głowę traktujemy tym specyfikiem dwukrotnie dokładnie wmasowując odrobine szamponu w skórę głowy(3-4 min) a następnie dokładnie spłukując. Na początku takiej kuracji łupież może się nawet nasilić, ale najpierw musi być gorzej zanim będzie lepiej?.
Jeśli łupież jest bardzo tłusty i ma postać tłustych żółtych blaszek lepiej umówić się na wizytę u dermatologa gdyż może to być początek np. łuszczycy as na to same szampony nie pomogą?