Chrapanie podczas snu to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, zarówno dla samego chrapiącego, jak i dla jego bliskich i znajomych. Wydawane w trakcie snu odgłosy są przez niektórych porównywalne do dźwięków emitowanych przez zwierzęta lub pracujące maszyny. Nierównomierny oddech i zachłystywanie się powietrzem powodują charakterystyczne świszczenie wydobywające się z górnych dróg oddechowych. Jest ono niejednokrotnie spowodowane złym ułożeniem ciała na łóżku, położeniem głowy na wznak na płaskiej poduszce. Często obserwuje się chrapanie u osób, które miały uraz nosa związany z przemieszczeniem się kości i skrzywieniem przegrody nosowej. Przyczyną mogą być też polipy nosa lub przerost małżowin nosowych, przerost języka lub migdałków. Bardzo groźne dla zdrowia może być obturacyjny bezdech senny, powodujący chwilowe niedotlenienie mózgu.

Chrapanie leczenie
W leczeniu tego schorzenia skuteczne są zwykle te metody, które ingerują w samą strukturę układu oddechowego. Stosuje się kilka rozwiązań, między innymi chirurgię radiofalową, polegającą na przesyłaniu określonych fal radiowych przez obszar podniebienia i języczka, aby je właściwie ukształtować.

Innym działaniem jest zabieg dokonany laserem. Podgrzewa się języczek, łuki podniebienne, podniebienie miękkie i boczne części języka, aby obkurczyć włókna kolagenowe i zwiększyć ich elastyczność.