Chcesz mieć kłopot z głowy, dopasuj zagłówek

Zagłówek – mały element samochodowego wyposażenia, który rzadko kiedy zaprząta nasze myśli. Przyjmujemy do wiadomości, że po prostu jest, więc nie zwracamy na niego zbytniej uwagi, ani podczas dokonywania zakupu samochodu, ani już w trakcie eksploatacji pojazdu. Tymczasem jego właściwe dopasowanie może uratować nam życie.
Dziecięcy zagłówek na miarę bezpieczeństwa

Producenci samochodów przywiązują coraz większą wagę do tego drobnego (z perspektywy całego pojazdu) detalu. Takie zachowania wymuszają z pewnością sami pasażerowie, którzy chcą być maksymalnie chronieni w czasie potencjalnego wypadku. Efektem tych obustronnych wpływów jest coraz większa dbałość o taką konstrukcję zagłówka, która zapewniałaby nie tylko duży komfort jazdy, ale przede wszystkim optymalne bezpieczeństwo. Trend ten zauważalny jest także w przypadku producentów fotelików, bo dziś dba się także o zdrowie najmłodszych pasażerów. Produkty kryjące się pod szyldem fotelik Concord z pewnością możemy zaliczyć do wyrobów noszących miano: zagłówek na miarę XXI wieku. Concord lift core, ADAC przyczepia się pasami, co odróżnia go od Concord Transformer XT Isofix. Zagłówki w obu tych modelach bardzo dobrze zabezpieczają głowę dziecka. Wykonane są z grubej pianki, więc mają dużą szerokość ścianek (w przypadku pierwszego wymienionego fotelika to aż 9-12 cm). Pianka taka charakteryzuje się wysokim współczynnikiem absorpcji uderzeń i wstrząsów. Zagłówki są także obite miękkim materiałem i ten w modelu Lift Core ma dodatkowo bezszwowe wykończenia, co niewątpliwie wpływa pozytywnie na odczucia małych pasażerów. Jednak najistotniejsza jest w przypadku tego elementu siedzonka możliwość wielostopniowej regulacji. Taka opcja pozwala bowiem właściwe dopasować zagłówek do gabarytów naszej pociechy. Sztywne połączenie z oparciem fotelika także nie jest bez znaczenia. Kiedy rozkładamy urządzenie do pozycji leżącej zagłówek dopasowuje się automatycznie, tak by zapewnić dziecku bezpieczeństwo, gdy przebywa w pozycji leżącej.

Warto pamiętać, że zagłówek, by prawidłowo spełniał swoją funkcję musi nie tylko spełniać normy techniczne, ale także być właściwie dopasowany. Głowa nie może wychodzić poza jego górną krawędź. Nie trzeba dodawać, że fotel zarówno dorosłego użytkownika jak i fotelik małego podróżnego powinny być dostosowane do wzrostu.