Kilka miesięcy złego samopoczucia, któremu towarzyszy podwyższona temperatura, bóle stawów i w ogóle ogólne rozbicie? wykluczone inne jednostki chorobowe takie jak przeziębienia czy grypa?no cóż to zapewne choroba zwana boreliozą. Zwykle zarażamy się nią wędrując po lesie lub łąkach, gdy do naszej skóry doczepi się kleszcz. Choroba wywołana jest przez bakterie należące do krętków i przenoszone w ślinie lub wymiocinie właśnie tego owada. Chorobę można zdiagnozować na podstawie badania serologicznego.
Czasami po ukąszeniu przez kleszcza występuje rumień, który ma postać sporej czerwonej plamy, która w jej środku jest bledsza ?czasami rumień się przemieszcza (tzw. rumień wędrujący).
Leczenie polega na podawaniu choremu dużych dawek antybiotyków i to kilku jednocześnie przez długi czas? leczenie może trwać nawet kilka lat?metoda ta uwzględnia także inne choroby takie jak chlamydioza czy mykoplazma, które często są związane z przewlekłą boreliozą. Nie można mówić o skutecznym wyleczeniu boreliozy, gdy nie są wyleczone wyżej opisane schorzenia występujące wraz z boreliozą.
Czasami ukąszenie kleszcza powoduje zapalenie mięśnia sercowego czy zanikowego zapalenia skóry?