Każdy z nas, pełnoletnich ma prawo na chwilę relaksu przy lampce wina. Czasami udajemy się na imprezy, na których polewa się mocniejsze już alkohole – to wszystko jest w porządku, gdyż alkohol jest dla ludzi, ale kiedy spożywanie alkoholu to już alkoholizm?

Należy podkreślić fakt, że alkoholizm to schorzenie, choroba – krótko mówiąc uzależnienie. Na pewno każdy z nas spotkał się w życiu z przypadkiem kiedy to zostaliśmy zaczepieni przez osobę, która nas prosiła na pieniądze, aby przeznaczyć je na alkohol. W takim przypadku mamy ewidentnie do czynienia z alkoholikiem, którego leczenie byłoby bardzo długie i żmudne.

Alkoholizm to choroba, w którą popaść jest łatwo – może nawet zacząć się od codziennej lampki wina, ponieważ z czasem będziemy czuć potrzebę większej ilości. Należy pamiętać, że alkohol to dobro luksusowe, które należy stosować z głową i pełną kontrolą. Dlatego też powinniśmy dokładnie obserwować siebie i osoby z naszej najbliższej rodziny, gdyż czasami może być zbyt późno, by leczenie alkoholizmu przebiegło bezboleśnie.